Esther Perel yra psichoterapeutė žinoma dėl savo darbo žmonių santykių srityje. Ji teigia, kad žmonės yra vieninteliai kurie sugeba mėgautis erotiniu gyvenimu tai reiškia, jog seksualumas yra kuriamas žmogaus vaizduotėje. Mes galime mylėtis ilgas valandas patirti orgazmų ir nieko neliesti, ne tai tik vaizduotės vaisius. Kaip ir niekas atrodo nevyksta, bet kartu ir viskas vyksta vienu metu.
Ko reikia geresniam seksui?
Poros dažnai sakydavo “aš noriu daugiau sekso”, bet išties žmonės nori geresnio sekso ir jis tampa geresnis tik vėl pasijutus gyvybingu, pilnu energijos, atsinaujinusiu. Tos energijos kurią pats seksas jiems ir suteikadvo ar tikėdavosi jog tai suteiks. Taigi aš pradėjau klausti savęs “Aš nejaučiu aistro, kai..” “Aš išjungiu savo troškimus, kai…” tai nėra tas pats klausimas kaip, “Kas mane užveda” ir “Tu mane užvedi, kai..”. Žmonės pradėjo sakyti, “Aš nejaučiu aistros, kai jaučiuosi prastai, kai nekenčiu savo kūno, kai jaučiuosi sena, kai neskiriu dėmesio sau pačiai, kai neturėjau šanso pasišnekėti su tavimi, kai man nesiseka darbe, kaip nepasitikiu savimi, kai nesijaučiu, jog turiu teisę norėti ir geisti ar gauti malonumo”. Tada aš pradėjau klausti atvirkštinio klausimo, “Aš užsivedu kai..”, nes žmonės mėgsta klausti klausimo “Tu mane užvedi, kai…” ir lyg aš pats neesu atsakingas už tai. Jei jūs jaučiatės miręs viduje, nesvarbu ką gaustie dovanų tiesiog to neįvertinsite. Aš užsivedu kai, mano troškimai iškyla, aš jaučiuosi gyva kai…
Kaip puoselėti aistrą?
Šiame meilės ir troškimo paradokse glumina tai, jog meilę puoselėjančios savybės, kaip tarpusavio supratimas, saugumas, rūpestis, atsakomybė už kitą yra dažniausiai aistrą slopinančios priežastys. Nes aistra kyla su daugeliu kitų jausmų, kurie neretai yra slopinantys meilę, kaip pavydas, egoistiškums, agresija, galia, dominavimas. Mūsų galvose verda tiek daug dalykų ir mes ne visada žinome, kai tai išreiškti partneriui. Pastebėjau, jog yra du dalykai, kuriuos erotiškos poros daro. Jie turi daug seksualinės erdvės. Jie supranta ir suteikia vienas kitam erotinės erdvės. Jie supranta, jog glamonės (four – play) prasideda ne likus penkioms minutėms iki lytinio akto. Glamonės prasideda iškart po paskutinio orgamo. Ir jie suvokia, jog erotika nekyla vien tik iš vienas kito glostymo, tai erdvė kurioje jūs paleidžiate kontrolę iš savo rankų, tai viena, į kurią jūs nukeliaujate, kur nustojate rūpintis visais. Atsakomybė ir aistra tiesiog yra priešingybės. Erotiškos poros taip pat žino, jog aistra didėja ir mažėja, tačiau jos žino kaip tą jausmą vėl atgaivinti. Ir jie tai sugebėjo padaryti, nes paneigė vieną didžiausią spontaniškumo mitą, jog aistra tiesiog nukris iš dangaus lankstant skalbinius. Seksas atsidavus yra apgalvotas seksas. Tai norimas ir tikslingas seksas. Tai susideda iš koncentracijos ir buvimo “dabar”.
Pastebėjau, jog yra du dalykai, kuriuos erotiškos poros daro. Jie turi daug seksualinės erdvės. Jie supranta ir suteikia vienas kitam erotinės erdvės. Jie supranta, jog preliudija prasideda ne likus penkioms minutėms iki lytinio akto. Preliudija prasideda iškart po paskutinio orgamo. Ir jie suvokia, jog erotika nekyla vien tik iš vienas kito glostymo, tai erdvė kurioje jūs paleidžiate kontrolę iš savo rankų, tai vieta, į kurią jūs nukeliaujate, kur nustojate rūpintis visais. Atsakomybė ir aistra tiesiog yra priešingybės. Erotiškos poros taip pat žino, jog aistra didėja ir mažėja. Kaip ir mėnulis, kuris keliauja per savo fazių ciklą. Tačiau tos porosino kaip tą jausmą vėl atgaivinti. Ir jie tai sugebėjo padaryti, nes paneigė vieną didžiausią spontaniškumo mitų, jog aistra tiesiog nukris iš dangaus lankstant skalbinius. Iš anksto apgalvotas seksas yra norimas ir tikslingas seksas. Tai susideda iš koncentracijos ir buvimo “čia ir dabar”.
Norintiems perklausyti patiems visą TED Esther Perel nuoroda – čia.
Pokalbių gidas