„Vaikų linijos” emocinės paramos koordinatorė psichologė Goda Levinskaitė, kuri taip pat dalyvavo žaidimo kūrimo komandoje, gavusi pirmąjį „Pažink mane“ egzempliorių, išbandė jį ir savo kabinete konsultuojant vaikus. „Susižavėjau šiuo žaidimu, nes jis padeda kurti ryšį, jaukumą, pradėti pokalbį apie svarbias, jautrias temas. Noriu pasidalinti savo idėjomis kaip šį žaidimą panaudoju savo darbe“, – sako psichologė.
Grupėse
Susipažinimo užduotis
Amžius: 10+ nenaudoti pipiriukų klausimų; 12+ galima naudoti klausimus su pipiriukais, tačiau išimant su lytiškumu susijusius klausimus.
Kam skirta: Paprastai vedant bet kokias psichoedukacines, socialinių įgūdžių grupes pirmieji susitikimai prasideda susipažinimo užduotimi. Šias korteles galima naudoti norint geriau vienas kitą pažinti.
Eiga: kiekvienas grupės narys ištraukia kortelę ir ratu iš eilės perskaito klausimą bei atsako į jį. Galimos alternatyvos, pvz. Išraukti kortelę, paskaityti klausimą ir jį skirti draugui iš dešinės.
Apšilimo / ledlaužio užduotis
Amžius: 10+ naudoti žaismingų klausimų korteles, ši užduotis puikiai tinka ir jaunesniems vaikams nuo 7 m., tačiau prieš žaidžiant, rekomenduoju peržiūrėti klausimus ir sudėtingesnių neįtraukti į žaidimą.
Kam skirta: Kuomet užsiėmimo metu norisi atsipūsti, linksmai praleisti laiką, atsitraukti nuo kitų užduočių. Taip pat šias korteles galima pasitelkti žaismingai leisti laiką.
Eiga: kiekvienas grupės narys ištraukia kortelę, ją perskaito. Visi grupelės nariai turi atsakyti į kortelės klausimą. Žaidimas tęsiasi, kol kiekvienas iš grupės narių ištraukia kortelę arba iki tol kol atsibos.
Individualiose vaikų ir paauglių konsultacijose
Vienas iš svarbių terapinių elementų konsultuojant yra užmegzti ryšį. Kartais taip nutinka, kad vaikus ir paauglius „verčia“ lankytis pas psichologą arba būna nedrąsu kalbėti, kyla nerimas ar dar įvairių priežasčių, kurios trukdo užmegzti ryšį. Vienas iš būdų sukurti ryšį nespaudžiant, būnant čia ir dabar yra žaidimas. Galima pasitelkti „Pažink mane“ korteles ir žaisti dviese.
Kam skirta: Ši priemonė gali padėti atsipalaiduoti, nuslūgti įtampai, žaismingai pakalbėti apie tarpusavio santykius su tėvais, atskleisti kitas svarbias temas.
Kaip naudoti: Pakviečiu savo klientą pažaisti žaidimą. Jam sutikus, leidžiu pasirinki, kaip jis / ji nori žaisti. „Ar trauksi korteles ir atsakinėti pats/i į parašytą klausimą? O gal nori traukti kortelę ir klausimas bus skirtas man, o vėliau atvirkščiai?“ Išsirinkus žaidimo būdą – pradedame. Žaidimas baigiasi, kai natūraliai svarbi tema prasiplečia ir mes galime giliau pasikalbėti. Na, o kartais tiesiog sutariame, kad pabaigsime žaidimą.
Svarbu! Žaidžiant su vaiku, reikalingas ir psichologo įsitraukimas, todėl prieš žaidžiant su konsultuojamu vaiku, galima į šalį atidėti korteles, kurios klausia itin asmeniškai apie jūsų gyvenimą.
Pokalbių gidas