Pereiti prie turinio

3 priežastys kurios padeda išlaikyti aistrą ilgalaikuose santykiuose. I dalis

Dalinamės tekstų serija iš Esther Perel tyrinėjimų temos erotinių troškimų kilmė ir su tuo susijusios dilemos šiuolaikiniuose santykiuose. Esther Perel yra psichoterapeutė žinoma dėl savo darbo žmonių santykių srityje. 

Kodėl geras seksas taip greitai išblėsta, net jei sutuoktiniai myli vienas kitą kaip ir prieš tai? Kodėl intymumas negarantuoja gero sekso? Ar galime norėti to ką jau turime? Kodėl kas uždrausta yra taip erotiška? Kodėl sekso pasekmė yra vaikai, o vaikai sukelia erotinę krizę tarp sutuoktinių? Ir kaip jaučiatės, kai mylite? Ir kuo tai skiriasi nuo aistros?” Tai yra keletas klausimų kurie yra Esther Perel tyrimų dėmesio centre – erotinių troškimų kilmė ir su tuo susijusios dilemos šiuolaikinėje meilėje.

Ji keliaudama aplink pasaulį tyrinėdama pastebėjo, kad užsimezgus romantiniams santykiams tarp žmonių, atsiranda aistros krizė. Troškimai yra mūsų individualumo, laisvės, pomėgių ir tapatybės išraiška. Tai yra pirmas kartas žmonijos istorijoje kai mes ieškome ir bandome patirti ilgalaikę seksualinę trauką, ne todėl, jog norime daugybės vaikų ar tai jog tai moters vedybinė pareiga. Tai pirmas kartas, kai mes norime turėti ilgalaikį sekso partnerį ir kartu patirti malonumą bei supratimą… 

Tai kas palaiko aistrą ir kodėl tai yra taip sunku?

Aistrai palaikyti ilgalaikiuose santykiuose reikia suderinti du pagrindinius žmogaus poreikius. Viena vertus mes siekiame saugumo, stabilumo, patikimumo, nuspėjamumo tai yra pagrindas to ką mes vadiname “savo” namais. Tačiau vyrai ir moterys turi taip stiprų norą nuotykiams, naujovėms, paslaptims, rizikai, kam nors netikėtui… Suderinus saugumo ir nuotykio poreikius vienose santykiuose, mes šiais laikais tai vadiname aistringa santuoka. Dabar mes tikimės iš vieno žmogaus, gauti tiek kiek anksčiau suteikdavo nedidelis kaimelis – duok man daiktų, duok man tapatybę, taip pat tęstinumą, ir dar ką nors nežemiško, paslaptingo ir įdomaus. Suteik komfortą ir ekstremalius pojūčius, naujovių ir ką nors puikiai pažįstamo, suteik nuspėjamumą ir nustebimą… Manau, kad dažnai aistros krizė yra susijusi su vaizduotės krize. Koks ryšys tarp meilės ir aistros? Kaip jie susiję ir kaip jie prieštarauja vienas kitam? Meilė man asocijuojasi su žodžiu “turėti”, jei yra žodis kuris asocijuojasi su aistra tai “aš noriu”. 

Kada žmonės jaučia didžiausią trauką partneriui?

Apkeliavusi daugiau nei 20 šalių Esther pradėjo klausinėti, kada žmonės jaučia didžiausią trauką partneriui? Nesvarbu kurioje šalyje, kurios lyties atstovai pasikartojo keli atsakymo variantai.

Pirmoji grupė žmonių teigė, jog taip jaučiasi, kai po ilgo laiko nesimato ir turi vėl galimybę būti kartu. Iš esmės tada kai vaizduotėje jie mato savo su partneriu, įsijungia vaizduotė ir tai leidžia išbūti nesant partneriui šalia.

Antroji grupė, dar įdomensė jie teigia, kad jaučią aistrą kai manto savo partnerį ant scenos ar tiesiog darnat tai kas jam patinka, kam jaučia aistrą ar kai gali matyti jog kiti žmonės jaučia partneriui trauką bei jis patraukia kitų dėmesį. Iš esmės kai mato savo partnerį švytintį ir pasitikintį savimi – tai būna pagrindinė aistro įžiebimo priežastis. Kai gali žvelgti į partnerį iš šalies nors jis toks pažįstamas, tačiau kelioms akimirkoms jis vėl tampa paslaptinu.

Trečioji grupė atsakė, jog jaučia trauką partneriui tada kai juos nustebino, kai jie juokėsi kartu.. Kai yra naujovė iš būtent to aspekto kokias naujas savybes jūs atskleidžiate, kokios savybės yra matomos. Nes galima sakyti, kad seksas tai ne tik ką darome, ar ne? Seksas tai vieta į kurią jūs keliaujate. Ką jūs bandote išreikšti sekso metu? Ar tai kažkas nežemiška ir dvasiška? Ar tai vieta nuotykiui ar nedideliam agresyvumui? Ar tai viena kur galite pasiduoti ir neprisiimti jokios atsakomybės?

Tęsinys kitame įraše.

Pokalbių gidas

Prekių krepšelis