Šventės ne visiems stebuklų metas

Ne už kalnų Kalėdos, bet jų laukia ne visi. Sunkumai šventiniu laikotarpiu niekur nedingsta. Žmonėms, kurie jaučiasi vieniši, artėjantis šventinis laikotarpis tą vienišumo ar atsiskyrimo jausmą gali dar labiau sustiprinti. “Vaikų linijos” komanda dalinasi, kad bendraudami su paaugliais pastebi, kad prieš šventes ir šventiniu laikotarpiu jie mažai pasakoja apie pačias šventes – lyg jų išvis nebūtų, arba jų atgarsiai jaustųsi kažkur labai toli. Matom, kad paaugliai išgyvena labai intensyvius jausmus, kelia sau daug klausimų, ieško išeičių arba tiesiog nori ramiai išbūti su užgriuvusiais sunkumais. Verda intensyvus vidinis gyvenimas, kuriame papildomiems šventiniams rūpesčiams tiesiog nebelieka vietos.

“Vaikų linijos” specialistai teigia, kad neretai tėvams ar kitiems suaugusiems kyla klausimų, kaip padėti paaugliams, kaip pabūti šalia jų nespaudžiant, bet tuo pačiu ir švelniai įtraukiant į švenčių suteikiamus patyrimus. “Vaikų linijos” emocinės paramos koordinatorė Diana Baliulė sako, kad svarbiausia ir yra pajausti, kiek galima savo vaikus spausti ir iš jų reikalauti: „𝐽𝑒𝑖𝑔𝑢 𝑣𝑖𝑠𝑖 𝑛𝑢𝑣𝑎𝑧̌𝑖𝑎𝑣𝑜𝑡𝑒 𝑝𝑎𝑠 𝑠𝑒𝑛𝑒𝑙𝑖𝑢𝑠, 𝑔𝑎𝑙𝑏𝑢̄𝑡 𝑡𝑎𝑖 𝑗𝑎𝑢 𝑖𝑟 𝑦𝑟𝑎 𝑚𝑎𝑘𝑠𝑖𝑚𝑎𝑙𝑢, 𝑘𝑖𝑒𝑘 𝑡𝑢𝑜 𝑚𝑒𝑡𝑢 𝑝𝑎𝑎𝑢𝑔𝑙𝑦𝑠 𝑔𝑎𝑙𝑖 𝑝𝑎𝑑𝑎𝑟𝑦𝑡𝑖 𝑖𝑟 𝑛𝑖𝑒𝑘𝑜 𝑝𝑎𝑝𝑖𝑙𝑑𝑜𝑚𝑎𝑖 𝑛𝑒𝑏𝑒𝑔𝑎𝑙𝑖𝑚𝑒 𝑖𝑠̌ 𝑗𝑜 𝑟𝑒𝑖𝑘𝑎𝑙𝑎𝑢𝑡𝑖: 𝑑𝑎𝑟 𝑏𝑢̄𝑘 𝑔𝑒𝑟𝑜𝑠 𝑛𝑢𝑜𝑡𝑎𝑖𝑘𝑜𝑠, 𝑠̌𝑦𝑝𝑠𝑜𝑘𝑖𝑠, 𝑏𝑢̄𝑘 𝑚𝑎𝑛𝑑𝑎𝑔𝑢𝑠 𝑖𝑟 𝑑𝑒̇𝑘𝑖𝑛𝑔𝑎𝑠, 𝑝𝑎𝑔𝑒𝑙𝑏𝑒̇𝑘 𝑣𝑖𝑟𝑡𝑢𝑣𝑒̇𝑗𝑒, 𝑣𝑎𝑧̌𝑖𝑢𝑜𝑘 𝑝𝑟𝑖𝑒 𝑒𝑔𝑙𝑢𝑡𝑒̇𝑠 𝑖𝑟 𝑡. 𝑡. 𝐴𝑡𝑖𝑑𝑢𝑠 𝑝𝑎𝑗𝑎𝑢𝑡𝑖𝑚𝑎𝑠, 𝑟𝑦𝑠̌𝑖𝑜 𝑖𝑠̌𝑙𝑎𝑖𝑘𝑦𝑚𝑎𝑠, 𝑝𝑎𝑠𝑖𝑡𝑎𝑟𝑖𝑚𝑎𝑠 𝑖𝑟 𝑖̨𝑠𝑖𝑘𝑙𝑎𝑢𝑠𝑖𝑚𝑎𝑠 – 𝑠̌𝑡𝑎𝑖 𝑘𝑎𝑠 𝑦𝑟𝑎 𝑠𝑣𝑎𝑟𝑏𝑢.“

“Vaikų linijos” specialistai dalinasi keletu patarimų, kaip kurti ir puoselėti tradicijas drauge su paaugliais.

Pastebėkime save atidžiau

Kartais į šventinį pasiruošimą įsisukame automatiškai, per daug neklausinėdami savęs, kam to reikia, kokia to prasmė.

Paauglystė – metas, kai kritiškai perkratomos visos išoriniam pasauliui įprastos tvarkos, įpročiai ir tradicijos. Taigi, verta leistis į gilesnius pokalbius ir ramiai pasikalbėti, ką jums ir paaugliams reiškia šventės, ką suaugusieji atsineša iš savo vaikystės, kaip dabartiniai paaugliai supranta tradicijas.

Malonus pokalbis

Jeigu sudėtinga inicijuoti pokalbį, pasitelkite kūrybiškumą, žaismingumą. Pakvieskite savo paauglį kažką nuveikti drauge, pvz., pasivaikščioti ar pačiuožinėti ant ledo. Kai skirsite kokybiško laiko dviese, bus lengviau ir ramiai bei nuoširdžiai pasikalbėti.

Taip pat galite į pagalbą pasitelkti įvairius žaidimus, pvz., komunikacines korteles „Pažink mane“, kurios žaismingai įtraukia į svarbius ir gilius pokalbius. Tik svarbu ne kamantinėti vaikus, o ir patiems dalytis savo patyrimais, nuomone.

Vidiniai pokyčiai

Net jei po atvirų ir nuoširdžių pasikalbėjimų atrodo, kad niekas nepasikeitė, svarbu suprasti, kad šventinių tradicijų supratimas ir pajautimas paauglystėje apsiverčia aukštyn kojomis:

paaugliams tampa nebeaktualus tikėjimas Kalėdų Seneliu ir šventiniais stebuklais,

atslūgsta švenčių laukimo jausmas ir perdėtas jų sureikšminimas,

nebesinori gauti dovanų, kurios neatitinka jų pačių lūkesčių,

taip pat ateina supratimas, kad ir pačiam jau reikia kažką dovanoti ar prisiimti daugiau atsakomybės už ruošimąsi šventėms.

Sustokite ir išgirskite

Paauglio vidinis balsas visa esybe nori protestuoti prieš nusistovėjusią tvarką arba šaukte šaukia – tegul būna tos šventės, tik aš nenoriu su tuo turėti nieko bendro. Visa tai taip pat labai svarbu išgirsti.

Jei paauglys nenori niekur važiuoti per šventes, nepageidauja sėstis prie bendro šventinio stalo ir atrodo, kad dėl visų mielų tradicijų tik varto akis, svarbu ramiai skirti tam laiko ir nuoširdžiai pasikalbėti.

Išgirdus, kaip paaugliai jaučiasi, galima pasitarti, kokių pasiūlymų ar pageidavimų turi jie patys.

Ar tikrai jie tik nori sugadinti šventes?

Iš šalies gali atrodyti, kad tai yra tik paauglių demonstratyvus priešinimasis ir noras sugadinti šventinę nuotaiką visiems aplinkui. Vis dėlto tai gali būti ženklai apie:
norą atsitraukti ir skirti daugiau dėmesio savo vidiniam pasauliui, kuris tuo metu kunkuliuoja.
norą spręsti ar tiesiog išbūti sudėtingesnį gyvenimo etapą ir jame iškilusius sunkumus, kurie reikalauja daug laiko ir energijos.
norą sulaukti pagalbos ir palaikymo, kai suaugusieji atidžiai ir rūpestingai yra šalia, bet sugeba tuo pačiu metu suteikti paaugliui daugiau erdvės jo reikalams.